Klasické grily na dřevěné uhlí nebo dřevo

Obrázek

Grilování na rozpáleném dřevěném uhlí je klasika. Potraviny mají svou nezaměnitelnou chuť i aroma, které u plynových nebo elektrických grilů nezískají.

Grily na dřevěné uhlí a dřevo se vyrábí v mnoha tvarech a velikostech, používají se i různé materiály - nejčastěji plech nebo litina. Rošt na palivo je umístěný vodorovně pod roštem nebo jehlami na potraviny. Ty je možné umísťovat do různé výšky od topeniště a tak se reguluje teplota a žár, působící na grilované potraviny.  Některé grily mají i odklápěcí víko, dražší typy mají ve víku a v topeništi otvory pro regulaci přívodu vzduchu a pak se dají používat pro nepřímé i přímé grilování.

Keramické grily na dřevěné uhlí mají na bocích grilovací části keramické desky, které dlouho udržují stabilní teplotu - ta se dá navíc regulovat pomocí otvorů v horní a dolní části grilu. Grilovací rošt je poměrně vysoko nad topeništěm, grily mají víko a grilované potraviny jsou šťavnaté a křehké.

Výhodou je především nižší pořizovací cena, ale doporučujeme koupit spíše kvalitní dražší gril. Budete ho zcela jistě používat delší dobu a také se s ním lépe manipuluje.

Určitým nedostatkem je delší doba přípravy před samotným grilováním, protože dřevěné uhlí nebo vhodné dřevo se musí důkladně rozžhavit. Smířit se také musíte s kouřem. Ten většinou vzniká z tuku, který odkapává přímo na žhavé uhlí.

Existují i speciální grily na dřevěné uhlí, v kterých se dá použít i dřevo. Ve většině případů je jejich součástí praktická samostatná komora na uzení.

 
TOPlist