Grily pevné a přenosné, venkovní a interiérové

Obrázek

Grily vybíráme podle způsobu ohřevu, ale také podle místa, kde je budeme používat. Důležitá je i jejich konstrukce a velikost.

Místo, kde budete gril používat, je pro jeho výběr také velmi důležité. Pokud máte pevný zděný gril na zahradě nebo terase, případně uvnitř domu, pak problém s umístěním už řešit nemusíte.

Pořizujete-li přenosný gril, pak musíte uvažovat i nad tím, jestli bude po celou sezonu na stejném místě třeba v altánu, pod přístřeškem na terase, případně jiném krytém místě, nebo zda ho budete vždy po grilování někam schovávat. Důležitá je i velikost místa, kde bude gril stát, kolem grilu byste vždy měli mít dostatečně velký prostor.  

Pevné grily


Obrázek

Pevné grily najdeme většinou v zahradách nebo na terasách, moderní technologie ale umožňují umístění i v interiéru. Grilovací rošt a jehly jsou nad topeništěm s komínem, součástí grilu často bývá i udírna. Pevné grily můžou být zděné, ale v současnosti jsou k dostání i tzv. stavebnicové grily, kdy se jednotlivé části jednoduše spojí. U venkovních pevných grilů se jako zdroj tepla používá dřevěné uhlí nebo dřevo, u interiérových většinou plyn v kombinaci s lávovými kameny a RBS systémem.

Do kategorie pevných grilů je možné zařadit i kuchyňské grily v troubě plynových nebo elektrických sporáků, případně samostatné elektrické nebo plynové grilovací trouby.

Přenosné grily


Obrázek

Přenosné grily jsou nejpoužívanější a vyrábí se jich mnoho typů. Především k venkovnímu využití se nejčastěji používají grily na dřevěné uhlí a grily plynové, elektrické jsou určeny hlavně do interiérů.

Venkovní grily na dřevěné uhlí si můžete pořídit od malých a rozkládacích až po velké s odkládacími plochami a kolečky. Přenosné plynové grily jsou ve většině případů větší a vybavenější, je k nim také potřeba bomba s propan-butanem a tlakovým ventilem. Do této kategorie grilů patří i grily vodní. Elektrické přenosné grily se venku téměř nepoužívají, bývají menší a využívají se především při grilování ve vnitřních prostorách.

V prodeji jsou i malé jednoduché grily na dřevěné uhlí pro jedno použití. 

Venkovní grily

Do kategorie venkovních grilů patří nejrůznější pevné i přenosné grily na dřevěné uhlí, vodní grily a samozřejmě také přenosné grily na plyn všech typů – tedy kontaktní, s lávovými kameny, RBS systémem atd.

Interiérové grily

Ve vnitřních prostorách, na terasách nebo balkonech se nejvíce používají elektrické menší kontaktní a raclette grily, ale také plynové lávové, kontaktní a RBS grily, dále grily na dřevěné uhlí Lotus, a v menší míře pevné zděné grily. 

 
TOPlist