Desatero grilování

Obrázek

Grilování je kulinářská technika, která má při dodržení správného postupu zdravotní přednosti. Grilování ale není jen příprava pokrmů, je to i způsob trávení volného času. Pokud si chcete tento čas skvěle užít, držte se našeho Desatera grilování!

Jestliže se chcete vyhnout zdravotním rizikům, je potřeba dodržovat některé zásady. Předně maso nepřipalovat. To dosáhnete zkrácením doby grilování a tepelné úpravy v žáru, nikoliv v ohni. Můžete použít grilovací misky, které zamezují přímému styku masa s rozžhaveným roštem. Teplota roštu dosahuje v průměru 300 stupňů, zatímco uvnitř misky může mít maso jenom 70 stupňů.

Kvalitní gril

Pořiďte si opravdu kvalitní a spolehlivý gril. Vybrat si můžete mezi elektrickým, plynovýmlávovým nebo klasickým grilemna dřevěné uhlí. Na grilování v přírodě je asi nejlepší gril na dřevěné uhlí. Pokud nemáte zahradu, použijte elektrický gril třeba na balkoně nebo terase. Manipulace s otevřeným ohněm není v domě povolena, ale na elektrickém grilu si připravíte stejně výtečné pochoutky.

Výběr masa

Ke grilování je vhodné kvalitní vepřové maso, protože je díky vyššímu obsahu tuku šťavnatější a nemusíme ho nakládat. Sušší drůbeží maso je vhodné naložit nebo před grilováním potřít olejem. Maso předem nařízneme na okrajích, aby se plátky nezkroutily. Ty nejzkušenější se mohou pustit do grilování steaků z hovězího. Příprava steaku je testem vašich schopností.

Obrázek

Marinování

Marinování je nakládání masa do nálevů, složených obvykle z oleje, koření a bylinek, případně piva či vína. Maso se do marinády nakládá tak, aby v ní bylo celé ponořené. Rozhodně neplatí pravidlo, čím déle tím lépe. Rybám a mořským plodům stačí desítky minut, kuřecímu masu pár hodin a nejdéle se v marinádě nechává vepřové a hovězí, aby chuť vstřebalo. Pokud nechcete, aby se maso připalovalo, vybírejte marinády s nižším obsahem cukru - ten karamelizuje a připaluje se.

Obrázek

Příprava na grilování

Suroviny si připravte dostatečně včas před grilováním. Maso by se mělo vyndat z lednice dostatečně dlouhou dobu před grilováním, aby dosáhlo pokojové teploty. Chuť masa se rozloží a tak lépe vynikne. Doba přípravy se tím také zkrátí. Maso před přípravou na grilu neomývejte pod vodou, zbytečně ztrácí svou barvu a chuť. Raději ho otřete navlhčeným ubrouskem nebo utěrkou.

Tepelná úprava

Zkrácení doby grilování a snížení teploty jednoznačně prospívá chuti masa i vašemu zdraví. Grilované maso solíme až před dokončením. Nepouští tolik šťávy a je dříve upečené. K solení používáme hrubou mořskou sůl s většími krystaly – na povrchu masa se lépe rozpustí. Hlavní zásadou je, že grilujeme v žáru, nikoliv v ohni!

Čištění grilu

Dostatek času bychom měli věnovat i čištění grilu. Nejdříve se z grilovacího roštu odstraní papírovou utěrkou všechny hrubé zbytky pokrmů. Tím se zkrátí se tak doba vypalování. Proces vypalování grilovacího roštu trvá dle stupně znečištění asi 10 minut. Poté okartáčujeme ještě horký rošt pomocí grilovacího kartáče. Aby se maso nepřipékalo k roštu, předem ho naolejujte!

U plynových grilů vypálíme před grilováním či po něm grilovací rošty, aby nevznikal žádný kouř.  Elektrický gril vyčistíme tak, že nastavíme regulátor na vysoký stupeň a uzavřeme.  

Roztápění

Ohniště pod grilem je třeba roztopit minimálně 25 minut předem. Na palivový rošt vložíme 2 až 3 kostky na podpalování a zapálíme je. Potom vsypeme horké brikety na palivový rošt.  Do ohniště by neměl odkapávat tuk, aby nevznikaly škodlivé látky. Dobře rozpálený gril na dřevěné uhlí se pozná tak, že maso při kontaktu s roštem zasyčí. Bílkoviny se srazí, maso se zatáhne a šťáva nevytéká ven.

Náčiní

Grilovat můžeme na roštu, na jehle nebo na alobalové fólii. Grilování na roštu je vhodné především pro větší tenké plátky masa a ryby. Na jehle například grilujeme neporcovanou drůbež, selata nebo vepřovou kýtu (šunku). Ke grilování v alobalu se hodí menší kousky masa, které by jinak roštem propadly. K obracení masa používejte raději kleště než vidličku, aby šťáva nevytekla. Jednak se připravíte o to nejlepší v masa, za druhé jsou látky uvolňované z přepalovaného tuku škodlivé. Ryby se grilují celé, používají se na ně speciální košíky, aby se jemné maso ryb nerozpadlo.

Obrázek

Omáčky

K dochucení masa na grilu slouží omáčky a přelivy. Použít se mohou rozličné druhy. Při jejich přípravě je možné popustit uzdu své fantazie. Právě díky plejádě chutí omáček nám grilování nemůže zevšednět.

Ať už se rozhodnete grilovat steaky, špízy nebo hamburgery, ryby, drůbež nebo zeleninu, držte se zásad, které jsme si napsali. Pokud si budete chtít ověřit další postupy, přečtěte si naši školu grilování.

 

 
TOPlist