Grilování v interiéru

Ještě nedávno bylo grilování podmíněno počasím, a pokud pršelo nebo bylo chladno, mohli jsme na kus šťavnatého masa na grilu i na grilovanou zeleninu rovnou zapomenout. Časy se ale změnily a v dnešní době trh nabízí obrovské množství grilů, které můžete používat nejen venku za nepříznivého počasí, ale také na balkoně a dokonce i v bytě.

Díky moderním grilům, které se mohou používat i v interiéru, si můžete dopřát své oblíbené grilované pochoutky, kdykoliv na ně dostanete chuť. Grilování na nich je snadné a připravené jídlo zdravé, přebytečný tuk je totiž u většiny grilů určených k vnitřnímu použití odváděn do speciální nádobky. Údržba grilů nebývá náročná, stačí jen desky grilu omýt teplou vodou a kapkou saponátu, některé je dokonce možné mýt v myčce nádobí.

Elektrické grily

Obrázek


Elektrické grily jsou v současnosti asi nejpopulárnější. Vybrat si můžete menší i větší gril, s jednou deskou nebo se dvěma, budete tedy schopni grilovat rovnoměrně seshora i zespoda zároveň. Některé grily mají prostor pro vložení mističek, na nichž si můžete například roztavit sýr nebo marshmallows a které jsou součástí balení. Použití elektrického grilu je snadné, stačí ho zapojit do zásuvky, počkat pár minut a můžete grilovat. Elektrické grily také mají regulaci teploty a někdy také programy pro různé druhy potravin, což se ukazuje jako velmi výhodné, často bývá přibalena i brožura s recepty. Před prvním použitím je nutné desky grilu vypálit, tedy několik minut (dle návodu) zapnout na nejvyšší teplotu, aniž byste na grilu připravovali jídlo.

LotusGrill

Obrázek

Lotus Grill je sice gril na dřevěné uhlí, ale přesto ho můžete používat místnosti, protože vůbec nekouří. Spotřeba uhlí je nízká a použití jednoduché – zásobník se naplní uhlím, podpalovač se nalije na podpalovací talířek, zapálí a přiklopí zásobníkem uhlí. Potom zapneme ventilátor, díky němuž bude uhlí hořet rovnoměrně a zároveň nebude kouřit, a počkáme zhruba 3 minuty, poté je gril připravený k použití. LotusGrill je stoprocentně bezpečný – jeho stěny si zachovávají pokojovou teplotu a i při převrhnutí zůstává všechno horké uvnitř, riziko spálení je tedy takřka nulové. LotusGrilly se dodávají se spoustou příslušenství a v nejrůznějších barevných provedeních.

Domácí kamenný gril

Tento gril vám umožní grilovat v domácích podmínkách na kameni. Úprava potravin (především masa) na kameni je velmi populární a zdravá. Dříve byla možná jen venku, nyní se přesouvá i do vnitřních prostor. Kamenný gril má mimo kamenné desky dva hořáky, které desku ohřívají, a nerezový stojan, na jehož stabilitu se můžete spolehnout. Tento gril můžete postavit na jídelní stůl nebo do zimní zahrady, když ho zrovna potřebujete, anebo ho nechat na místě v kuchyni, kde bude vždy po ruce.

Grilovací pánev

Obrázek

Možná nemáte místo nebo si prostě nechcete pořizovat celý velký gril, ale grilované lahůdky si i tak doma můžete dopřávat. Stačí koupit grilovací pánev, které cena se pohybuje od tisícovky do tří tisíc. Setkat se můžete s keramickými grilovacími pánvemi, my vám ale doporučujeme litinu. Grilovací pánve mají většinou tvar čtverce, dobře do nich tedy naskládáte maso i zeleninu, a vroubky pánve vykouzlí na grilovaném jídle vzor k nerozeznání od stop po roštu, zážitek to tedy nebude jen chuťový, ale i estetický. Na těchto typech pánví můžete šetřit s použitím oleje, je ho potřeba opravdu jen kapka, a snadno se myjí horkou vodou a saponátem, některé jsou vhodné i do myčky.