Grilování začíná – připravte se!

První teplé dny určitě potěšily každého a mimo jiné naznačily, že bychom se měli chystat na grilovací sezónu. Ze všeho nejdříve je potřeba zkontrolovat a případně vyčistit to nejdůležitější – gril.

Mnozí si grilování užívali i v zimě. Využili grilovací pánve, elektrický nebo unikátní Lotus Grill pro grilování na dřevěném uhlí v místnosti, ale nic z toho se nemůže vyrovnat klasické venkovní grilovačce. Na jedinečnou chuť a vůni grilovaného masa, ryb nebo zeleniny a báječnou atmosféru se určitě všichni milovníci grilování těší a netrpělivě sledují předpovědi počasí.  

Na grilovací sezónu bychom se ale měli předem připravit. Vyhneme se tak zbytečným problémům, které nám můžou třeba už první letošní grilování znepříjemnit. Základem grilování je gril a ten bychom měli zkontrolovat a připravit nejdříve.

Grily a jejich příprava

Pokud jste byli na konci minulé grilovací sezóny alespoň trochu pečlivý, měla by vám kontrola a příprava grilu trvat jen chvíli. V případě, že jste ale gril po jeho posledním použití jen někam odstavili, bude to zřejmě poněkud náročnější.

Gril na dřevěné uhlí

V první řadě odstraňte z topeniště všechen popel a ostatní různé nečistoty. Poměrně snadno to půjde se speciálními přípravky a jemným kartáčem, pomůže i plechová škrabka – takzvaná špachtle, a drátěný kartáč. Pokud má váš gril uzavíratelné větrací otvory, vyzkoušejte a rozpohybujte jejich kryty, můžete je i mírně promazat například přípravkem WD-40. Zimní vlhkost často způsobí korozi grilovacího roštu. V takovém případě v grilu pod roštem zapalte oheň a až zahřátý rošt důkladně očistěte drátěným kartáčem. Čistý rošt pak namažte vrstvou oleje. Nejjednodušší způsob je, že zmačkáte několik kuchyňských papírových utěrek, pak je uchopíte do grilovacích kleští, namočíte do rostlinného oleje a rošt ze všech stran potřete. Zkontrolujte i všechny úchyty a šrouby. Tím včas zamezíte třeba upadnutí víka, převrácení grilu a dalším podobným nepříjemnostem.

Elektrický gril

Mnoho lidí menší elektrické grily používá i přes zimu a v tom případě ho vlastně ani kontrolovat samozřejmě nemusíte. Jestli ale máte velký elektrický gril, na kterém grilujete jen v sezoně, určitě mu neublíží, kdy ho vyčistíte, zapnete a vyzkoušíte všechny funkce. I u něj raději překontrolujte všechny spoje na konstrukci.

Gril plynový

Grily na plyn jsou nejsložitější a jejich kontrola před sezónou by měla být i vzhledem k bezpečnosti skutečně důkladná. Gril důkladně zbavte prachu a případných pavučin - nikdo neví proč, ale pavouci plynové grily přímo milují… Malé otvory v hořáku nejsnadněji vyčistíte hrotem obyčejného spínacího špendlíku. Ventily hořáků se musí zlehka otáčet, pokud to jde i jen mírně ztuha, bude na uvolnění stačit ho prostříknout universálním přípravkem WD-40.

Pak musíte skutečně důkladně překontrolovat všechny přípojky a hadičky. Připravte si směs vody a Jaru nebo tekutého mýdla v poměru 1:1 a gril připojte na plynovou lahev. Zkontrolujte, zda jsou všechny regulátory hořáků uzavřené a lahev s plynem otevřete maximálně o jednu otočku. Roztokem potřete všechny spoje – bubliny spolehlivě označí místo, kde dochází k případnému úniku a v takovém případě vám nezbývá nic jiného, než dotáhnout spoje, případně vyměnit těsnění nebo hadičky. Pokud je únik plynu větší nebo se vám oprava nepodaří, plyn odpojte a obraťte se na odborný servis.

Zapomenout byste neměli ani na odkapávací misky, případné odkládací skříňky a plochy – i ty by měly být na grilovací sezonu čisté. Samozřejmostí by měla být i kontrola všech konstrukčních spojů.

Obrázek

Dřevěné uhlí a grilovací náčiní

Gril je základ, ale pro vydařené grilování budete potřebovat i další potřeby a vybavení.

Uhlí na grilování, plyn, elektrika…

Pokud máte klasický gril na dřevěné uhlí, pak se samozřejmě neobejdete bez uhlí na grilování. Na trhu jsou různé druhy, z hlediska množství popele a výhřevnosti jsou velmi zajímavé a výhodné grilovací brikety. Výrobci a obchody se před zahájením hlavní grilovací sezony předhánějí v různých nabídkách a když si uhlí nebo brikety koupíte už nyní, nic se mu nestane a ušetříte. Chcete-li mít jistotu snadného rozpálení uhlí nebo grilovacích briket, pak určitě využijte speciální dřevěné třísky, které vám navíc grilované potraviny báječně provoní.

Pokud používáte elektrický gril, měli byste zkontrolovat přívodní kabel, u plynového zase obsah plynové lahve.

Grilovací náčiní

Při grilování se neobejdete ani bez grilovacích pomůcek. Pokud už je máte, věnujte jim chvíli času, ujistěte se, že jsou v pořádku a kompletní a důkladně je umyjte.

V základu by jste měli mít minimálně grilovací kleště , grilovací vidličku a štětec na potírání. Bez mnoha dalších grilovacích vymožeností se obejdete, ale tyto tři základní grilovací potřeby prostě mít musíte…

Až všechny tyto jednoduché základní přípravy uděláte, stačí jen počkat na vhodné počasí a vaše grilovací sezóna může bez obav začít!