Grilujeme zeleninu

V létě má skoro každý doma čerstvou zeleninu ze své zahrádky nebo od příbuzných, sousedů či přátel. Bývá to tak, že je takové zeleniny nad hlavu a hospodyňky nevědí, co zavařovat dřív. Lečo už bylo na stole několikrát a cuketu už především mužská část domácnosti nemůže ani vidět. Zní vám to povědomě? Zkuste tentokrát zeleninu ugrilovat!

Grilovaná zelenina se v posledních letech dostává na jídelníčky restaurací, což je rozhodně dobře. Skvěle doplňuje masité pokrmy, při grilovačce vám pomůže nejen ušetřit, ale také udržet si figuru a odlehčit menu. Směs grilované zeleniny je ale dobré na jídelníček grilovací párty zařadit i pro případ, že na ni přijde nějaký vegetarián či vegan. A navíc již dávno není pravda, že zelenina je jen pro dámy, s chutí si ji dá i leckterý chlap.

Obrázek

Výběr zeleniny

Pro grilování se využívá především lilek, cuketa a paprika. To je klasické trio, k němu se někdy přidávají žampiony. Rozhodně však můžete dát průchod své kuchařské fantazii a grilovat i jiné druhy zeleniny, třeba cibuli, především červená cibule nebo šalotka posypaná špetkou třtinového cukru chutná skvěle. Česnek grilujte vcelku, buď jednotlivé stroužky ve slupce, anebo celou palici rozkrojenou podélným řezem. Česnek změkne, získá zcela novou chuť a stačí ho nyní jen vymáčknout ze slupky. Luxusně chutná grilovaný artyčok, ten je ale třeba předem povařit v osolené vodě. S grilem si rozumí také rajčata, nejlepší je grilovat keříčková rajčata na stopce, tak se vám nebudou nikam kutálet. Do velkých rajčat zase můžete něco dobrého zapéct – vydlabejte semínka a otvor vyplňte třeba balkánským sýrem nebo mozzarellou. Vyzkoušejte i grilované ředkvičky a celer. Zkrátka jakákoliv zelenina kromě listové si zaslouží šanci.

Obrázek

Příprava ke grilování

Zelenina, kterou se chystáte grilovat, by měla být co nejčerstvější a zralá, ale rozhodně ne přezrálá či dokonce nahnilá. Ani pomačkané kousky na gril nedávejte, vybírejte jen na pohled i na omak hezké plody. Cukety vybírejte mladé, přerostlé jsou vodnaté a na chuť nijak zvlášť kvalitní.

Zeleninu řádně omyjte, vhodně nakrájejte (cherry rajčata nechte vcelku) a potřete trochou kvalitního rostlinného oleje, třeba olivového. Kousky zeleniny se díky němu nebudou připalovat. Druhy, které nemají příliš výraznou chuť (např. cuketu nebo lilek) můžete okořenit svými oblíbenými bylinkami.

Jde se grilovat

Kousky zeleniny pokládáme na dobře rozpálený gril, svědčí jim spíše kratší pobyt ve velkém žáru než dlouhé sušení při nízkých teplotách. Grilování zeleniny trvá zpravidla jen pár minut, a proto je nezbytné se od grilu nevzdalovat. Zeleninu průběžně kontrolujeme a v pravý okamžik z grilu sejmeme. Při přípravě papriky se nelekejte, když její slupka zčerná. To je totiž právě to, čeho chceme dosáhnout, správná grilovaná paprika je černými puchýřky přímo posetá. Veškerou grilovanou zeleninu ihned jíme, čím déle ji necháme chladnout, tím víc té skvělé chuti ztratí. Pokud si nejsme jistí, zda dokážeme všechnu nakrájenou zeleninu sníst, můžeme si část zamrazit a ogrilovat až někdy jindy. Příprava pak bude superrychá.