Grilujete rádi a často? Seznamte se s flavorizéry!

Když je krásně a vy zrovna nemáte nějaký plán v záloze, není nic lepšího než vytáhnout gril a sezvat pár přátel na party. Nakonec jste to ale vy, kdo ho bude umývat a zbavovat popelu ze spálených dřevěných briket. Pokud tedy nevlastníte nějaký moderní typ, s kterým navoněný plátek masa připravíte během chvilky, bez většího nepořádku a hlavně zdravě.

Kouzlo ocelových kolejnic

Nejnovější plynové grily využívají tzv. flavorizérů, kolejnic ze smaltované nebo nerezové oceli. Ty se nachází přímo nad plameny, a tím zabraňují, aby šťáva z masa pokapala hořáky. To je problém u grilů na principu lávových kamenů, kde odkapávající tuk z masa snadno vzplane. Kromě připalování to vede i ke vzniku škodlivých karcinogenních látek. Nejméně ohleduplné k vašemu zdraví jsou klasické grily na uhlí. Nejlépe jsou na tom grily elektrické, ty však pokrmu nedodají kouřové aroma.
Flavorizéry představují zdravou možnost skutečného grilování. Žár šíří rovnoměrně, což lávové kameny dost dobře nedokáží, takže pokrm na mřížce propečou na všech místech stejně. Dodají mu i žádanou vůni a chuť, protože se šťáva z jídla v průběhu pečení z kolejnic odpařuje a nepřipaluje se.

Není gril jako gril

Plynové grily dnes spustíte stiskem jednoho tlačítka. To ale neznamená, že je vždy můžete hned použít. Flavorizéry stačí jen rychle vyčistit a maso může na rošt. To je o něco pohodlnější, než čištění kamenů jako v případě lávového grilu. Flavorizérům není kromě vyšší pořizovací ceny téměř co vytknout. Právě jednoduchá obsluha, ohleduplnost k vašemu zdraví a vždy stejně kvalitní výsledek jsou důvody, proč je dnes většina lidí volí raději než lávové kameny.
Pokud ovšem opékáte jen párkrát do roka a delší příprava nebo úklid vám nevadí, klidně zůstaňte u uhlí. Flavorizéry jsou tu hlavně pro ty, kteří to s grilováním myslí vážně.

Recepty

Vybrané recepty můžete připravit na libovolném grilu a všude platí ty stejné zásady. Maso je dobré marinovat a během pečení do něj nepíchat, aby nevytekla drahocenná šťáva. Dávejte si také pozor na to, aby odkapávající tuk nevzplál a nezničil chystané jídlo. S flavorizéry podobné nehody ovšem skoro nehrozí, takže zbude více času pro vaši společnost.

Obrázek

Steak z lososa na medu a hořčici

Ingredience

 • 4 lžičky dijonské hořčice
 • 4 lžičky celozrnné hořčice
 • 4 lžičky medu
 • 2 lžíce sójové omáčky
 • 1 česnek
 • 1 a ½ lžičky sušeného tymiánu
 • 4 filety z lososa
 • olivový olej na potření
 • sůl
 • pepř

  Postup

  Ve větší misce smíchejte hořčici, med, sójovou omáčku, rozdrcený česnek a tymián. Rozehřejte gril, potřete lososa olivovým olejem, posolte a popepřete. Poté ho položte na gril a tři minuty opékejte z každé strany. Nyní přichází čas na připravenou marinádu. Potřete lososa a každou stranu opékejte přibližně další minutu, dokud se nevytvoří kůrčička. Pak už noste na stůl, zbývající omáčku použijte jako dochucovadlo.

  Více chutných receptů najdete zde, zkuste třeba grilovaný ananas s chutnou polevou.