Výběr a příprava masa pro grilování

Maso na grilování by vždy mělo být kvalitní. Je lepší si něco málo připlatit, než pak mít zkroucené a tuhé steaky… Čerstvé maso se pozná nejen podle barvy a vůně, ale i podle šťávy.

Konečný výsledek grilování je závislý nejen na vlastní tepelné úpravě potravin, ale i na jejich kvalitě a přípravě. Nákup, porcování, marinování masa a vlastně naprosto vše, co předchází vlastnímu grilování je stejně důležité jako způsob a čas, kdy už jsou potraviny na grilu…

Na grilování se nehodí maso, které obsahuje mnoho vody, protože při grilování se podstatně zmenší a není ani chuťově ideální. Vhodné není ani maso prorostlé nebo s tučnými okraji, ale ani maso příliš libové, které rychle vysychá.

Po grilování jsou vhodné plátky s jemným tukovým mramorováním, ideální tloušťka je 1,5 centimetru. Maso by samozřejmě mělo být čerstvé. Nic nepokazíme ani tím, když si maso necháme odborně naporcovat přímo v prodejně – nejen že ušetříme čas, ale máme jistotu, že je naporcované tak, jak to má správně být.

Příprava masa před grilováním

Maso se ve většině případů před grilováním na nějakou dobu nakládá do marinády. Získá tím lepší chuť, ale podstatně se zkracuje i doba samotného grilování. Marinád existuje mnoho druhů, volit je můžeme nejen podle druhu masa, ale i podle požadované konečné chuti.

Když je maso na grilu…

Pokud maso na grilovacím roštu správně umístíme, pak ho nemusíme příliš často obracet. Připálení zabráníme tak, že maso nejprve krátce opečeme nad silným žárem a pak ho přemístíme ke kraji, kde je nižší teplota. V případě potřeby také můžeme zvednout rošt. Maso vždy otáčíme kleštěmi, nikdy do něj nepícháme vidličkou ani nožem, protože by z něj unikala šťáva a rychle by se vysušilo. Tučné připálené okraje před servírováním odkrojíme.