Grilovaný chřest

Období, kdy si můžeme vychutnat čerstvý chřest, je poměrně krátké a měli bychom ho tedy maximálně využít. Chřest se dá připravit na mnoho různých způsobů a vždy báječně chutná… Vyzkoušejte i chřest na grilu!

Uvařený chřest politý rozpuštěným máslem a posypaný opraženou strouhankou je v podstatě ten nejjednodušší způsob, jak si ho připravit – a i tak je to skutečná lahůdka. A chřest s holandskou omáčkou? Kdo ho jednou ochutnal, bude ho chtít znovu a znovu…

Mladý čerstvý chřest je vynikající i syrový, můžete ho ale samozřejmě i vařit, zapékat nebo z něj připravit jedinečnou polévku. Je i vynikající příloho k různě upraveným masům. Chřest ale samozřejmě můžete i orestovat na olivovém oleji nebo grilovat!

Obrázek

Příprava a vaření chřestu

Existují dva základní druhy chřestu – zelený a bílý, občas se dá koupit i chřest fialový. Jedná se ale o jednu a tu samou rostlinu, barva se mění podle toho, jakým způsobem se chřest pěstuje.

Příprava chřestu není složitá a je poměrně rychlá. Bílý chřest je potřeba oloupat směrem od hlavičky dolů. Zvládnete to škrabkou na brambory, ale pokud se rozhodnete lahodné výhonky připravovat častěji, vyplatí se škrabka na chřest. Oloupané slupky nevyhazujte a uvařte si z nich lahodný chřestový vývar. Zelený chřest se loupat nemusí. Z výhonků je potřeba také odlomit nebo odříznout zdřevnatělé konce.

Pokud si chcete chřest uvařit jako přílohu ke grilovaným masům, svažte výhonky do svazků a vařte je na stojato ve vyšším hrnci. Ideální je speciální hrnec na vaření chřestu se sítem, případně hrnec na vaření v páře. Doba vaření musí být krátká, aby chřest zůstal křehký a křupavý.

Jak grilovat chřest

Pro grilování je nejlepší chřest zelený. Může se servírovat jako příloha k masu nebo i samostatně. 

Chřest nejdříve omyjete a odlomíte z něj, nebo odříznete, zdřevnatělé konce. Výhonky se musí v průběhu grilování otáčet – pokud několik výhonků propíchnete špejlemi a spojíte je, bude otáčení jednodušší a rychlejší. 

Doma grilování chřestu je velmi krátká – na středně rozpáleném grilu se výhonky grilují z každé strany 4 až 5 minut.

Chřest se velmi často griluje obalený slaninou – v takovém případě použijte marinádu s jemnější chutí a výhonky potřete jen lehce.

Grilovaný chřest servírujte a konzumujte ještě teplý.

Obrázek

Marinády na grilovaný chřest

Chřest se stejně jako jiné druhy zeleniny nebo maso před grilováním marinuje a tím získává ještě lepší chuť.

Základní marináda je naprosto jednoduchá – stačí ochutit podle své fantazie olivový olej a chřest jím potřít. Vynikající marináda, na kterou má doma suroviny každý, se skládá z oleje, hořčice a pepře.

Česneková marináda

Osvědčená marináda na chřest – z uvedeného množství stačí na přibližně 20 výhonků,  –  to je asi půl kilogramu chřestu

Suroviny a postup

  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce sojové omáčky
  • 1 stroužek prolisovaného česneku
  • 1 lžíce sezamových semínek

Všechny ingredience se smíchají v misce, chřest se marinádou potře a pak ještě lehce opepří a osolí.

Ostrá marináda

Pokud máte v oblibě pikantnější marinády, pak je právě pro vás určená tato. Vystačí na půl až tři čtvrtě kilogramu chřestových výhonků

Suroviny a postup

  • 1 hrnek olivového oleje
  • 3 lžíce octa balsamico
  • 2 lžíce dijonské hořčice
  • chilli koření

Olej smíchejte ve větší míse s octem, hořčicí a chilli kořením. Pak do směsi vložte připravený chřest a vše lehce opepřete a osolte. Výhonky v míse rukama promíchejte s marinádou tak, aby byly celé obalené.

Z uvedených ingrediencí můžete také mixérem připravit dresing, kterým přelijete grilovaný chřest. V takovém případě ale chřest není potřeba marinovat – pouze ho potřete olejem a mírně opepřete a osolte.

Chcete víc informací o chřestu nebo si vypěstovat vlastní? Podívejte se na chřestové tipy a rady.