Nejlepší špízy na váš gril

Když se na jehly podaří sestavit ideální kombinaci surovin, získáte jedinečnou a neopakovatelnou chuť, ale i vzhled a vůni grilované lahůdky. Poradíme vám, jak připravit ty nejlepší špízy!

Špízy jsou oblíbeným zpestřením grilování. Jejich příprava ani vlastní tepelná úprava na grilu není nijak náročná. Na špíz můžete použít různé druhy masa, drůbež, některé druhy vnitřností, ale i některé ryby a mořské plody. Ze zeleniny se nejčastěji používají papriky a cibule, ale můžete použít i česnek, cuketu, rajčata a další druhy. Velmi chutné jsou i ovocné špízy…

Vhodné maso na špíz

Na špízy je nejlepší kvalitní hovězí maso a vepřové z kotlety nebo kýty. Velmi chutné a také rychle ugrilované je kuřecí nebo krůtí maso. Ryby se hodí jen ty s pevnějším masem, které se nerozpadá - například losos, z mořských plodů jsou nejvhodnější krevety. Velmi často se na jehly napichují kousky vepřových nebo drůbežích jater.

Maso na špízy se krájí přes vlákna na malé plátky nebo kousky, které by ale neměly být tenké, protože jinak se maso rychle vysuší.  Nejlepší je velikost 4 až 6 centimetrů a síla 2 centimetry. Maso vzhledem k dalším ingrediencím stačí před grilováním jen osolit, pokud chceme špízy pikantnější, může se naložit do marinády. Špíz můžeme marinádou potírat i během vlastního grilování.

Marinády se v současnosti dají koupit, ale není problém si je připravit i sami. Používá se především kečup a hořčice, víno, na dochucení sůl, pepř, paprika, chilli koření nebo zázvor. Marináda by měla být hustší, řídká by ze špízu stékala.

Co všechno se dá napíchnout…

Špíz může být složený třeba jen z jednoho druhu masa a dvou druhů zeleniny, ale také mnohem pestřejší. V podstatě vždy záleží především na naší chuti, fantazii a momentálních zásobách surovin.

Nejčastěji se na špízy k masu přidává

Cibule – na masovém špízu by nikdy neměla chybět. Napichuje se oloupaná a nakrájená na silnější kolečka

Česnek – se přidává k masu a rybám pouze oloupaný a celé stroužky, většinou stačí 2 až 3 na jednu jehlu

Ostatní zelenina – nejvhodnější je měkká plodová zelenina – papriky, cukety, lilek, tykev, rajčata. Krájí se na plátky nebo kousky, které napichujeme mezi kolečka cibule

Slanina – přidává se pouze když chceme mít špíz sytější, dodává masům chuť i šťávu, protože na špízy se používá jen libové maso

Ostatní uzeniny – slouží k dochucení, mohou být jemné i ostřejší, dají se použít v podstatě na každý druh špízu

Ovoce – vhodné jsou větší kousky nebo silnější plátky jablek, případně hrušek, je možné= použít i vypeckované meruňky, broskve nebo švestky.

Na přípravu špízů jsou nejlepší ocelové grilovací jehly. Pokud používáte dřevěné, namočte je předem alespoň na 15 minut do vody!

Příprava špízu a grilování

V současnosti už se na špízy nejvíce používají dlouhé kovové jehly, dřevěné se nedoporučují, protože můžou během grilování shořet. Pokud ale chcete dřevěné použít, namočte je předem alespoň na 15 minut do vody.  Jehlu vždy nejdřív lehce potřete olejem a pak na ni střídavě napichujte připravené maso a další ingredience.

  • Maso i zeleninu napichujeme těsně vedle sebe
  • U špízu z vepřového přidáme za každý druhý až třetí kousek masa plátek slaniny a cibule
  • Kuřecí maso se slaninou ani jinými uzeninami nedoplňuje, vhodná je zelenina - paprika, rajčata
  • Vepřové a kuřecí maso nenapichujeme společně na jednu jehlu, protože každé se griluje jinou dobu
  • Pokud napichujeme na jehlu vepřová ani kuřecí játra a špíz společně s masem, musí být jejich kousky větší - grilují se mnohem rychleji než maso

Špízy grilujeme buď na roštu nebo zavěšené v bocích grilu, během grilování je průběžně otáčíme. Grilují se na mírném žáru, nikdy na přímém plameni, protože by se měly i mírně vyudit. Doba grilování je podle druhu masa a přísad 15 až 25 minut.

Během grilování špízy potíráme například ochuceným olejem nebo marinádou.

K potírání špízů během grilování použijte větvičky jalovce – špízy budou mít příjemnou vůni a lehce kořeněnou chuť

Marináda na potírání špízů

Suroviny

3 dl  oleje
0,5 dl vody nebo piva
1 stroužek česneku
grilovací koření
sojová omáčka
červená paprika sladká

Postup

Všechny suroviny nejlépe ručním mixérem důkladně v misce promícháme. Špízy omáčkou potřeme před grilováním a pak je průběžně potíráme i během grilování, nejlépe vždy, když je otáčíme.

Pro pikantnější chuť je možné použít pálivou papriku nebo chilli koření. 

Obrázek

Lahodné špízy z krevet a lososa, krůty a kuřete

Špíz z lososa a krevet

Grilovaná lahůdka, kterou si budete chtít často připravit znovu

Suroviny

500 g lososa bez kůže
200 g vyloupaných krevet
sůl a pepř

Omáčka na potírání

2 stroužky prolisovaného česneku
100 ml oleje - nejlépe olivový
1 lžíce nasekaného kopru
citrónová šťáva
pepř a sůl
Vše důkladně promícháme

Postup

Maso lososa rozkrájíme na větší kousky, krevety opláchneme vodou a necháme okapat. Na kovové jehly střídavě napichujeme rybí maso a krevety, pak špízy osolíme a opepříme, potřeme omáčkou a necháme uzavřené v dóze s víkem je odležet 30 minut v chladničce.

Špízy se grilují nepřímo při střední teplotě 7 až 8 minut, často se otáčí. V průběhu grilování je potíráme omáčkou.

Krůtí špíz

Báječně chutnají a jsou velmi lákavé už na první pohled

Suroviny

krůtí prsa
pesto
anglická slanina
bazalka jemně nasekaná
sůl

Postup

Krůtí řízky lehce naklepeme, lehce je na jedné straně potřeme pestem, na něj položíme plátek slaniny a posypeme jemně nasekanou bazalkou. Plátky masa svineme a ostrým nožem z nich nakrájíme asi 2,5 centimetru dlouhé závitky, které tak, aby se nerozvinuly, napíchneme na grilovací jehlu. Připravené špízy osolíme a grilujeme za občasného otáčení nad středním žárem přibližně 10 minut.

Barevné kuřecí špízy

Suroviny

kuřecí prsa
kuřecí játra
anglická slanina
cibule
paprika žlutá
paprika červená
paprika oranžová
olej
sůl a pepř

Postup

Papriky rozkrojíme, zbavíme jádřinců, opláchneme je studenou vodou a necháme okapat. Potom je nakrájíme na kousky. Na přibližně stejně velké kousky nakrájíme maso, játra a slaninu. Cibuli oloupeme a rozkrájíme na kolečka. Všechny ingredience potom napichujeme střídavě podle své fantazie na grilovací jehly, špízy opepříme, osolíme a lehce potřeme olejem. Grilují se na středním žáru přibližně 20 minut za občasného otáčení.

Přílohy a nápoje k špízům z grilu

Přílohy k špízům můžou být klasické jako při ostatním grilování – nejčastěji pečivo a zeleninové saláty se zálivkou, vhodné jsou ale i grilované brambory. Doba jejich grilování je ale poměrně dlouhá a tak je musíte začít grilovat dřív než špízy. Stejně jako ke grilovaným masům se i k špízům hodí na dochucení různé studené omáčky.

Pokud chcete přílohy ještě víc vylepšit, můžete si k nim připravit třeba cibulové placičky.

Cibulové placičky

Suroviny

2 ks červená cibule
4 ks šalotka
250 g listové těsto
1 ks vejce
tymián, bazalka nebo jiné bylinky
pepř a sůl

Postup

Cibuli oloupeme a nakrájíme na plátky, šalotky rozkrájíme na menší kousky, bylinky jemně nasekáme.

Listové těsto rozválíme a vykrájíme z něj kolečka s průměrem přibližně 5 centimetrů, která se potřou rozšlehaným vejcem.  Na každé kolečko dáme plátek cibule a šalotku, posypeme bylinkami lehce opepříme a osolíme. Připravené placičky grilujeme na grilovací misce při střední teplotě.

Nápoje volíme v podstatě stejně jako při každém jiném grilování – nealkoholické, pivo, víno… a v období burčáku nezapomeňte ani na tento zdravý a chutný nektar!

 

Zdeněk Urban